Kako stići
Do dela Kopaonika na kojem se nalaze hoteli, apartmani i odmarališta stiže se iz dva pravca, istočnog preko Brusa i zapadnog preko Jošaničke banje. Ukoliko koristite istočni pravac, a putujete iz Beograda, stići ćete za četiri sata, dok ćete iz onog drugog pravca putovati sat duže.
Istočni prilaz Kopaoniku je nepristupačniji, posebno zbog prevoja Jaram na kojem, kada je vreme loše, ume da bude i visokih smetova, pa se, u vreme mećava i jakog vetra, većina vozača opredeljuje za pravac preko Jošaničke banje. Mada su putevi solidni, a putari ove godine revnosni, na Kopaonik ne krećite automobilom bez zimske opreme.
Pristup i udaljenostod većih gradova:
- Beograd – Batočina – Kragujevac – Kraljevo – Josanička banja – Kopaonik…. 290 km
- Beograd – Pojate – Kruševac – Brus – Kopaonik …. 300 km
- Novi Sad – Kopaonik ….. 370 km
- Niš – Kopaonik …………. 118 km
- Podgorica – Kopaonik …. 420km
- Banja Luka – Kopaonik … 570km
- Skoplje (auto putem E 75, isključenje Grdelica) –Prokuplje – Brus – Kopaonik… 300km
- Ljubljana – Zagreb – Beograd – Kopaonik … 817km
- Thessaloniki – Kopaonik ….. 479km
Udaljenost Kopaonika od gradova >>
Dolazak sopstvenim prevozom: Dokumenta koja su vam potrebna da se sopstvenim kolima uputite na Kopaonik su važeća srpska vozačka dozvola, saobraćajna dozvola, polisa obaveznog osiguranja i ako je potrebno i ovlašćenje za upravljanje tuđim vozilom.
Zimska oprema na putevima je obavezna, a ukoliko nemate lance, možete ih iznajmiti u Jošaničkoj Banji i Brzeću. Na auto-putu ćete naići na putarine za putnička vozila na deonicama Beograd – Pojate, Beograd – Batočina ili Niš – Pojate
Dolazak autobusom: Autobus je jedan od najčešćih načina dolaska na Kopaonik. Autobus ima svojih prednosti u tome što nećete morati da montirate lance kao kad dolazite sopstvenim prevozom, a takođe, nećete imati problema sa čišćenjem automobila od snega i pronalaženjem parking mesta. Trenutno postoje dve autobuske linije ka Kopaoniku kao i dva autoprevoznika koji saobraćaju ovim linijama. “Jugoprevoz Raška” dva puta dnevno saobraća na relaciji Beograd – Kopaonik, dok autoprevoznik “Kruševac” saobraća na relaciji Novi Sad – Kopaonik.
BUS red vožnje >>
Dolazak minibusom ili kombijem: Tokom sezone pored redovnog autobuskog prevoza veliki broj agencija i privatnih prevoznika organizuje sezonske minibus i kombi linije do Kopaonika. Iskoristite mogućnost udobnog prevoza do vašeg smeštaja na Kopaoniku. Ukoliko živite u Beogradu ili Novom Sadu većina agencija vrši prevoz sa kućne adrese.
Kombi i minibus prevoz >>
Dolazak avionom: Od nedavno radi aerodrom u Nišu pa onima koji se odluče za ovaj vid prevoza ostaje još 110 km vožnje od Niša do Kopaonika.
Na samom Kopaoniku: Možete koristiti taksije ili kombije koji voze po pozivu ili kada ih zaustavite. Kombi funkcioniše isključivo po pozivu i saobraća do lokalnih mesta i po Kopaoniku.
Prvi put sam, i to u oba smera, išao preko Rudnice. Put je malo duži ali značajno lakši, naročito u periodima kada postoji mogućnost snega na kolovozu.
Ta strana je okrenuta ka suncu tako da u odlasku snega na kolovozu je bilo tek posle vikend naselja. Nema rupa, put je širok i lepo obeležen. Udaljenost centra od magistrale u dolini je oko 20km i uspon je manje više konstantan.
Put preko Jošaničke (kojim sam ranije uvek išao) u zbiru nešto kraći ali je udaljenost od magistrale (oko 35km) bitno duža .
Dobar deo puta je na velikoj nadmorskoj visini, okrenut prema severu i kroz šumu što povećava verovatnoću snega i leda na kolovozu.
Ipak lepota vožnje kroz nacionalni park i jedna vanserijska kafana pomoćiće da dilema „kuda da krenem“ uvek postoji…
.