Vremenska prognoza
Meteorološka merenja na Kopaoniku su vršena još u devetnaestom veku,i obično su ih obavljali prirodnjaci i istraživači koje je zanimala ćud ove divne planine. Zgrada Republičkog hidrometerološkog zavoda Srbije je sagrađena 1980. godine, kada kreće sa radom i stanica sa stalnom dežurnom službom. To je ujedno i glavna meteorološka stanica na Kopaoniku, jer postoje i padavinske stanice, privremene stanice i meteorološke stanice na teritoriji Kopaonika.
„Na meteorološkoj opservatoriji Kopaonik merenja se vrše svaki sat vremena,“ ističe Boban Pribojac-meteorološki tehničar“, i ta se merenja unose u dnevnik osmatranja. Svaka tri sata izveštaj se šalje u Beograd u republički hidrometeorološki zavod Srbije. Meri se: vidljivost, oblačnost, pravac i brzina vetra, atmosverski pritisak, temperatura vazduha, vlažnost vazduha, količina padavina, a zimi se vrše i meranja ukupne količine snežnog pokrivača, kao i novog snega. Merenja se vrše permanentno 24 sata dnevno. Građani koje zanima trenutno stanje na Kopaoniku mogu nas nazvati u svako doba dana na telefon 036/71-020, i od nas će dobiti informacije o temperaturi i vlažnosti vazduha, kao i pravac i brzinu vetra. Ostale podatke obično ne dajemo jer bi samo zbunile zainteresovane, konkretno mislim na vazdušni pritisak jer je za Beograd normalan pritisak od 1000mbar pa bi podatak o pritisku na Kopaoniku samo zbunio, jer je ovde normalan vazdušni pritisak 828mbar.“
Ovog Avgusta je bilo dosta kišovito i oblačno na Kopaoniku, tako da je zabeleženo 178.3mm padavina (najviše za proteklih 12 godina), što je svakako dosta za jedan letnji mesec-koji inače važi za najstabilniji i najtopliji mesec u godini sa prosečnom temperaturom od 11.9C, i prosečnim padavinama od 66mm.
Godišnje na Kopaoniku prosečno padne oko 400cm snega, stim što počinje da pada uglavnom u Novembru i snežnu sezonu završava u Aprilu. Normalno i Kopaonik kaoi svaka druga planina ima svoju nepredvidivu ćud pa se dešava, na svu sreću, da sneg padne i u Junu (7.6.1994.) kada je palo 4cm snega, ili pak u Avgusu-najtoplijem mesecu (31.8.1995.) kada je pao sneg visine 1cm i zadržao se ceo dan. U Aprilu, iako je u pitanju prolećni mesec, uglavnom padne najviše snega, pa je tako 17.4.1996. godine za jedan dan palo 70cm snega, a za tri dana koliko je trajala snežna mećava palo je ukupno 130cm snega, pa je nivo snega (starog i novog) kada se mećava stišala iznosio 160cm. Te godene je skijaška sezona trajala i u Maju. Najveća visina snežnog pokrivača izmerena je 22.3.2000. godine i tada je iznosila 170cm.
Što se tiče kiše, prosečno godišnje padne oko 950mm. Od meseci tu prednjači Septembar, kao i letnji meseci, a pravi potop je zabeležen 7.9.2001. godine kada je 40 sati bez prestanka padala kiša, ili ti 70,5mm za dva dana.
magician
Magic word: SEASON!
View ArticleSonja Kriznic
Bila sam na mnogim planinama bivše Jugoslavije, da upotrebim frazu od Vardara pa do Triglava, tj. od Kaninskih Alpa, do…
View Articleerhan erdogan
Hello, what is the earliest time I can go to Belgrade on Sunday?
View ArticleDirk Jan Kok
Ljubazan, strpljiv i profesionalan. Preporučeno. Pozdrav iz Holandije
View ArticleDirk Jan Kok
Ljubazan, strpljiv i profesionalan. Preporučeno. Pozdrav iz Holandije
View Article